СЕРЕДИНО-БУДСЬКА МІСЬКА РАДА
Сумська область, Шосткинський район

Про насильство під час війни

Дата: 08.06.2022 12:26
Кількість переглядів: 207

Фото без описуПід час воєнного стану сексуальне насильство застосовується для деморалізації мирного населення. Воно означає зґвалтування або будь-який інший напад сексуального характеру, вчинений стосовно жінок, чоловіків або дітей. Його наслідки можуть бути жорстокими та полягати у сильному фізичному та психологічному впливі на жертв та інших свідків.

Як діяти, якщо ви чи інша людина постраждала від сексуального насильства

Подбайте про безпеку

Залиште місце злочину, забезпечте собі фізичну та психологічну безпеку, наскільки це можливо.

Зверніться по медичну допомогу.

Зверніться по медичну допомогу для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я (пункту невідкладної медичної допомоги).

Важливо не приймати душ чи ванну, не чистити зуби тощо до проведення судово-медичної експертизи або огляду лікарів.

Відповідно до законодавства заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження постраждалих від сексуального насильства осіб, які до них звернулися, та документувати його результати.

Необхідно вимагати від лікарів та обов’язково зберігати оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації тощо. Також, на вимогу постраждалої особи надається необхідна інформація про медичну допомогу у вигляді довідки № 028/о або № 027/о ( https://bit.ly/3xnGYdO).

Повідомте про злочин органи влади

- Національну поліцію України за номером 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції). При зверненні до поліції важливо переконатися, що звернення до правоохоронних органів зареєстровано (інформація внесена в Єдиному реєстрі досудових розслідувань та відкрито кримінальне провадження).

- Прокуратуру (контакти https://bit.ly/3NpqMyg).

- Військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.

Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території

Якщо ви не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України, потрібно повідомити про злочин:

- Офіс Генерального прокурора (https://www.gp.gov.ua) (лінія щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту: +38 096 755-02-40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal); електронну пошта: conflict2022.ua@gmail.com). У разі направлення інформації за допомогою електронної пошти необхідно зазначати свої ПІБ та засоби зв’язку.

- Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (https://www.ombudsman.gov.ua) (+38 044 253-75-89 або 0800 501 720 або на пошту: hotline@ombudsman.gov.ua)

У разі направлення інформації за допомогою електронної пошти необхідно зазначати свої ПІБ та засоби зв’язку.

Максимально задокументуйте злочин

За можливості проведіть фото/відео фіксацію та зафіксуйте можливих свідків.

Зберігайте фото-, відеозаписи, одяг, який був на постраждалій особі. Одяг може містити сліди злочину.

Для того, щоб можна було застосувати докази для притягнення винних до відповідальності за вчинення злочинів проти статевої свободи важливим фактором є їхнє правильне збирання та зберігання.

Необхідно зібрати сліди біологічного походження (сліди нападника на тілі, під нігтями тощо).

Якщо на території вчинення злочину ведуться активні бойові дії і звернутися до правоохоронних органів або медичного закладу неможливо для фіксації злочину їх необхідно зібрати самостійно та зберегти.

Як збирати та зберігати докази самостійно

Їх можна відібрати на чистий марлевий або ватний тампон, який потрібно попередньо змочити водою, загорнути тампон трубочкою у сухий чистий папір та покласти до зіп-пакету або іншого поліетиленового пакету, надійно запакувавши його.

Пакет слід підписати, вказавши, звідки взято зразок (з якої частини тіла чи поверхні), а також зазначивши дату та час забору.

Така сама процедура із речовими доказами (одягом та іншими предмети зі слідами злочину). Обов’язково докази необхідно опечатувати (двоє сусідів або інших осіб ставлять підписи на кожному такому пакеті та за можливості вести фото або відеозйомку збирання доказів).

Останнім етапом є складення акту, в якому у довільній формі необхідно вказати: дату, місце складання, а також прізвища, імена та підписи осіб, які його склали, їхні контакти та описати, що сталося, які докази зібрано, куди їх поміщено та як опечатано.

Зібрані докази необхідно зберігати в сухих умовах, уникаючи впливу прямих сонячних променів. Коли з’явиться можливість терміново передайте їх правоохоронцям за описом, який ви склали. Опис має бути в двох екземплярах, один із них, з відміткою про прийняття має залишатися у вас до завершення розслідування.

Зафіксуйте інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення

- Обставини злочину з детальним описом (обов’язково занотувати найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго і деякі деталі можна забути);

- місце злочину (конкретна адреса або позначка на карті);

- дату та час вчинення злочину;

- ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи;

- інформацію про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані);

- детальну інформацію про особу/осіб, які вчинили злочин (кількість злочинців, якщо відомо – імена та посади, в якій уніформі вони були, чи мали при собі зброю та яку, транспортні засоби, про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали, які відносини були між злочинцями – чи це були рядові солдати або їх керівництво, чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо);

- інформацію про інші випадки таких злочинів у даній місцевості;

- завдану шкоду (матеріального, морального, психологічного характеру).

Як отримати психологічну та юридичну допомогу

Особи, які постраждали від сексуального насильства під час воєнних дій чи збройного конфлікту, мають право на безоплатне отримання медичної, соціальної та психологічної допомоги, інших соціальних послуг, безоплатну правову допомогу.

Як отримати правову допомогу

Система БПД постраждалим надає безоплатну вторинну правову допомогу постраждалим від сексуального насильства під час війни, як-от:

- Консультації та роз’яснення з правових питань

- Допомогу в написанні заяв та скарг (зокрема, заяви до поліції про вчинення злочину)

- Представництво у кримінальних провадженнях про вчинення злочину

- Допомогу у передачі інформації щодо фактів вчинення сексуального насильства до Міжнародного кримінального суду

та інші послуги.

Щоб отримати правову допомогу

- Зателефонуйте: 0 800 213 103 контактний центр системи безоплатної правової допомоги.

- Зверніться до одного з бюро правової допомоги (https://bit.ly/3mjmsF5).

- Або скористайтеся дистанційними сервісами (https://linktr.ee/legalaid.gov.ua).

Також по правову допомогу можна звернутися до таких організацій:

- Асоціація жінок-юристок «Юрфем»: +38 (068) 145 55 90 (з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 години).

- Правозахисна ініціатива Євромайдан SOS: телеграм @ESOSdoc aбо пошта evromaidansos@gmail.com.

Як отримати психологічну допомогу

Організації, до яких можна звернутися за отриманням психологічної допомоги:

- Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству: 0800 500 335 або 116 123.

- Громадська організація “Форпост” – психологічна допомога та консультації лікарів психіатрів: +38 (096) 839 76 17 або на цьому ж номері телеграм: @forpostcenter.

- Проект «Розірви коло»: 8 0800 500 335.

- Психологічна допомога «Розкажи мені»: tellmecomua@gmail.com.

Про право на отримання постраждалою особою відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням

Постраждалі особи можуть домагатися різних форм відшкодування через використання різних засобів на національному та міжнародному рівнях, зокрема:

- через цивільний процес, поданням цивільного позову про відшкодування проти особи чи групи осіб, визнаних винними у вчиненні злочину (сексуального насильства) відповідно до кримінального законодавства на національному рівні, тобто національними судами;

- через Цільовий фонд Міжнародного кримінального суду для постраждалих, місія якого – надавати підтримку постраждалим від геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів згідно з юрисдикцією Міжнародного кримінального суду через два його окремі мандати – відшкодування та допомоги. Цільове фінансування становить важливу частину ресурсів Цільового фонду за мандатом допомоги, особливо для підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом та звірствами.

Як передати інформацію до міжнародного кримінального суду

Передати інформацію до міжнародного кримінального суду можна через:

- Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду у Гаазі: otp.informationdesk@icc-cpi.int (писати можна будь-якою мовою);

- Офіс Генерального прокурора України: https://warcrimes.gov.ua (сайт для централізованого збору інформації про воєнні злочини), де можна завантажити фото та відеоматеріали, які в подальшому будуть використані для відновлення правосуддя в Україні та міжнародних органах;

- Телеграм-боти: Cлужби безпеки України: @stop_russian_war_bot; Кіберполіції України: @ukraine_avanger_bot.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь