Держпродспоживслужба інформує.
Небезпека придбання продуктів у місцях стихійної торгівлі
Стихійна торгівля харчовими продуктами – це торгівля харчовими продуктами фізичними та юридичними особами без відповідного дозволу на здійснення такого виду діяльності у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під'їздах) з рук, із землі, транспортних засобів, тимчасових споруд тощо без дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Придбання харчових продуктів у місцях стихійної торгівлі, становить загрозу для життя та здоров'я споживачів. Єдиними офіційними місцями для торгівлі харчовими продуктами є продовольчі магазини та агропродовольчі ринки.
Часто харчові продукти реалізуються без документів про їх походження, якість та безпечність, без дотримання неналежних умов (температурного режиму, вимог до гігієни зберігання), часто просто з землі або асфальту, поблизу автомобільних доріг.
Незважаючи на ризики пов’язані з можливим виникненням харчових отруєнь та інфекційних хвороб на продукцію з місць стихійної торгівлі є певний попит. Часто люди вважають, що така продукція є більш «якісною», «свіжою», «вирощеною для себе» тощо. Тож попит і породжує пропозицію.
Споживачі повинні розуміти, що, в першу чергу, це загроза бути отруєними недоброякісною продукцією або захворіти. Приватні особи, які реалізують продукцію, як правило, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, дизентерія, сальмонельоз тощо. Встановити виробника зазвичай неможливо. Особливу небезпеку становлять харчові продукти тваринного походження, оскільки при забої тварин стан їх здоров’я невідомий. Умови виготовлення, зберігання, транспортування та терміни придатності також невідомі. Лабораторні дослідження таких продуктів не проводяться. Швидкопсувні продукти (м'ясо та м’ясопродукти, риба, молоко та молокопродукти) потребують особливих температурних умов зберігання та реалізації, а при їхньому порушенні така продукція може становити загрозу як здоров’ю так і життю людини. Купуючи продукти харчування на вулиці, ви берете відповідальність на себе та повинні усвідомлювати всі ризики для здоров’я, оскільки якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряється.
Основні ризики, пов’язані зі стихійною торгівлею продуктами харчування:
- Відсутність контролю якості та безпеки: продукти харчування, що продаються у місцях стихійної торгівлі, не проходять необхідної перевірки на відповідність стандартам якості та безпеки. Це означає, що споживачі не можуть бути впевненими у відсутності шкідливих бактерій, хімічних домішок чи токсинів, які можуть бути небезпечними для здоров’я.
- Неналежні умови зберігання та продажу: продукти часто продаються без дотримання санітарних вимог та умов зберігання, таких як температурний режим або захист від забруднень. Молочні, м’ясні, рибні вироби чи кулінарні продукти, що швидко псуються, можуть викликати харчові отруєння, особливо в теплу пору року.
- Відсутність належного пакування та маркування: у більшості випадків продукти продаються без герметичного пакування, що підвищує ризик забруднення мікроорганізмами, пилом та шкідливими речовинами з навколишнього середовища. Така продукція може містити збудники інфекцій, що призводять до захворювань шлунково-кишкового тракту. На продукції відсутня інформація щодо виробника та дати виробництва і термінів придатності, це створює загрозу придбання продукту фальсифікованого, невідомого походження, або продукту, термін придатності яких закінчився.. Це може становити пряму загрозу для здоров’я споживачів.
- Наявність шкідливих домішок: у продуктах можуть міститися небезпечні добавки, як-от харчові барвники, консерванти або навіть токсичні речовини, що додаються для покращення зовнішнього вигляду продукту чи подовження терміну його реалізації.
Рекомендації для споживачів:
- Купуйте продукти лише в офіційно зареєстрованих магазинах або на ринках, де забезпечується санітарний контроль.
- Перевіряйте пакування продуктів, термін придатності та наявність інформації про виробника.
- Уникайте продуктів, які зберігаються без холодильного обладнання чи без належного пакування.
Шосткинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області попереджає : « Стихійна торгівля становить значний ризик для здоров'я громадян. Закликаємо споживачів свідомо підходити до вибору продуктів харчування, адже лише в умовах контролю можливо гарантувати їхню безпеку. Уникнення покупок у місцях стихійної торгівлі допомагає зберегти здоров’я та убезпечити себе від можливих негативних наслідків неякісних продуктів ».